Zavolám profesionála nebo si to udělám sám? Před touto otázkou stojíme kolikrát i několikrát ročně. Jedná-li se o opravy odborného rázu, sáhneme většinou po tom profesionálovi. Týká-li se to ale malování pokojů, jsme na vážkách. Co na tom může být tak těžkého? To přeci může zvládnout každý.
No, každý možná ano, ale ta kvalita bude hodně odlišná. Záleží také na mnoha faktorech.
1. Jakou barvou chcete vymalovat?
Čím výraznější a sytější barva, tím více budou vidět chyby. Ale i na bílé stěně mohou být vidět různě vedené tahy štětcem nebo odlišný odstín, pokud někde přejedete válečkem pouze jednou a jinde dvakrát.
2. Jak vypadá podklad?
Bude držet nová barva na té původní a překryje ji nebo je třeba stěnu oškrabat? Nebo budete malovat na hrubší, strukturovaný povrch?
3. O jak velkou plochu se jedná?
Na jednu stěnu nebo jeden pokoj budete malíře shánět hůře. Jsou-li vytížení, nemají o takové zakázky zájem. Ale na vícero místností nebo celý byt už se to vyplatí.
4. Jak hodně na to spěcháte?
Na malíře si můžete i pár týdnů počkat, je dobré si termín rezervovat s předstihem. Práce je pak ale hotová mnohem rychleji než kdybyste ji dělali sami.
Během svého života jsem již pěkných pár místností a chodeb vymalovala. Vždycky to bylo ale ve dvojici s někým, nejčastěji s partnerem. Užili jsme si u toho většinou dost legrace. Nikam jsme nespěchali, vše si naplánovali, vybrali s rozvahou barvy a nechali si je i případně namíchat. Mám ráda, když jsou místnosti v domě různě barevné, pouze bílá barva na mě působí hodně chladně a neosobně. Na druhou stranu se barvy po čase okoukají a tak se těším, až nám odrostou děti, které teď mají z několika stěn udělané tak trochu malířské plátno a my zase barevnost pokojů změníme a vymyslíme něco jiného. A člověka potěší, když mu to návštěvy pochválí a ptají se, kdo nám maloval.