Jsou nebankovní hypotéky bezpečné?


Stejně jako v minulosti, vyvolává i dnes spojení vzít si půjčku v mnoha lidech nepříjemné pocity. A není divu, koneckonců se pro dlužníka málokdy jedná o výhodný obchod. Přesto existuje prakticky již od vynálezu peněz. Lidé jsou zkrátka takoví, že to, po čem touží, chtějí mít hned, a je jim celkem jedno, že v důsledku za to zaplatí často i dvojnásobnou cenu.

V současné době však máme ještě další dělení, a to podle toho, která firma peníze poskytuje. Je to banka, nebo některá z finančních společností, specializujících se právě na nejrůznější typy půjček?

hypoteka4

Faktem je, že máme doposud zažito, že banky jsou solidní, respektovaný výběr, zatímco ty druhé považujeme přinejlepším za lichváře, kteří se nás budou snažit obrat o poslední peníze. Je to však pravda?

Faktem je, že i naprostá většina bank je dnes v rukách soukromých vlastníků. I ony jsou tedy součástí trhu a konkurenčního boje. To také znamená, že se snaží vydělat co nejvíce peněz. A mezi jeden z nejlepších způsobů patří právě poskytování půjček. Stačí si jen vzpomenout, kolik reklam v televizi vidíme, kde peníze půjčuje pouze banka.

Ovšem půjčky nemusí být jen o tom, že vám daná společnost poskytne nějakou částku, a vy s ní naložíte podle libosti. Dnes již všechny firmy mají v nabídce i účelové půjčky. Příkladem mohou být nebankovní hypotéky, což je účelová půjčka poskytovaná nebankovní společností, určená k nákupu či rekonstrukci předem dané nemovitosti.

penize4

Co se podmínek a úroků týče, tak ty jsou o obou srovnatelné. Je však fakt, že banky mají často přísnější podmínky, které musí ze zákona dodržovat. Nemůže tedy nabízet některé produkty, které mají nebankovní společnosti běžně ve svém portfoliu.

Záleží tedy nakonec jen na vás, pro kterou se rozhodnete. Ať už to však vyřešíte jakkoliv, mějte na paměti, že je velmi důležité si řádně prostudovat podmínky a přečíst smlouvu. Jen tak se nenapálíte.