Mnoho lidí touží po cestování, po tom, nebýt připoután k jednomu místu, ať už zaměstnáním nebo bydlením. Ve Spojených státech Amerických mají samozřejmě odpověď prakticky na všechno. A vzhledem k jejich mentalitě se není ani čemu divit. Výsledkem je mobilní dům LavaroHouse, u nás poněkud známější pod názvem karavan.
Jedná se ve své podstatě obytný přívěs, nabízející prakticky veškerý komfort skutečného domova, včetně tekoucí vody či elektřiny. Postele obvykle bývají skládací a po složení slouží zároveň i jako gauč. Často najdeme na střeše i televizní anténu, i když s rozvojem internetu a digitálního signálu vůbec už je to méně časté.
V USA je to takový fenomén, že dokonce existují i specializovaná parkoviště, kde můžete být třeba několik měsíců, než budete chtít jet zase o kus dál.
Ovšem jak je to v České republice? Asi se všichni shodneme, že na našich silnicích ani parkovištích je běžně nepotkáme. Ale hodily by se sem vůbec? Nebo je pro naše podmínky vhodnější klasické bydlení v rodinných domech či bytech?
První věcí, kterou je třeba si uvědomit, je rozdíl ve vzdálenostech v USA a u nás. Tam není neobvyklé, že příbuzní žijí například několik dní cesty daleko. Navíc hromadná doprava, tak jak ji známe u nás, tam není ani zdaleka na takové úrovni, na jakou jsme zde zvyklí. Auta se používají zkrátka všude.
Rozdíl najdeme také v mentalitě. Zatímco obyvatelé Spojených států jsou vychováváni k tomu, aby si vážili svobody a volnosti jako důležitých hodnot, u nás je na pořadu dne historie a láska k domovu. Není nic výjimečného, http://www.statistikaamy.cz/2017/09/prvni-dite-po-ctyricitce-na-jihu-eu-nic-vyjimecneho/ když jeden dům obývá několik generací a když jej daná rodina obývá již velmi dlouho.
Je však fakt, že i u nás se lidé začínají častěji stěhovat, nejčastěji kvůli práci. Domy, kde by žilo více generací pohromadě, se stávají stále větší vzácností. Takže kdo ví, možná i k nám jednou dorazí karavany coby symbol svobody a nevázanosti. A bylo by na tom ve své podstatě něco špatného?