My se zde nebudeme zabývat problémem, zda děti baví. Ve velkém množství případů je jim to šumafuk. Asi by raději byly někde na dětském hřišti, ale rodiče chtěli třeba do jeskyní, tak musí ony, tedy děti, také. Nebudeme zde řešit ani druhý, na to navazující problém, když už jsme u toho. Rodiče by měli skutečně uvážit, jak je který výlet pro děti vhodný a když už je s sebou musí někam tahat, měli by je umravnit, aby nehlučely. Je to skutečně nepříjemné, pokud třeba ruší výklad průvodce. Nám půjde v tomto článku spíše o bezpečnost, a to nejen dětí, ale i jejich rodičů. Zdá se, že někteří si nebezpečí neuvědomují, nebo jej vědomě podcení. Když se něco stane u nás, nemusí to mít fatální následky, co se týče financí. Ovšem když se něco podobného stane v zahraničí, může z toho být velikánský problém. Proč?
Je zajímavé, že většina cestovatelů netuší, že jejich pojištění v cizině je pouze základní, a to v rámci EU. Domnívají se, že pojišťovna hradí naprosto vše. Což je ovšem omyl. Na základě předložení Evropského průkazu zdravotního pojištění (EHIC) má každý pojištěnec nárok pouze na základní ošetření. A co je to základní ošetření je, bohužel, někdy hodně svérázný výklad. Navíc je třeba si uvědomit, že se to řídí místními předpisy, kde jsou zcela běžné poplatky za ošetření, takže si je pěkně zaplatíte ze své kapsy. A jestli si myslíte, že jde o dvacet korun, jste na velkém omylu.
Proto je téměř povinnost každého, kdo cestuje do zemí EU mít takzvané cestovní pojištění. Bez toho jen opustit území našeho státu je hodně riskantní záležitost. Pokud jej nemáte a jedete lyžovat třeba do Alp, vězte, že se může stát, že přijdete o všechno, co máte. Těch případů už tu bylo spousta, lidé, kteří odmítli zaplatit za péči v cizině a navštívil jej exekutor. Takže, opravdu, pozor na to a určitě si pojištění sjednejte.