Čištění odpadů a kanalizací je služba jako každá jiná


Špatně odtékající odpad je poměrně běžnou a častou závadou v každé domácnosti. Příčin může být celá řada a dají se jen stěží odhalit pouhým pohledem nebo snad dokonce intuicí. Začít bychom měli tím nejjednodušším řešením, tedy využitím běžně dostupných chemických prostředků pro odstraňování organických zbytků usazených v potrubí a armaturách.

kuchyňský dřez

Pro kuchyňské dřezy a koupelnové vany či sprchové kouty je účinným prostředkem louh sodný. Dodává se většinou v podobě krystalického prášku pod řadou obchodních názvů, např. „Krtek“ nebo „Fredy“. Aplikuje se tak, že se nejprve prolije odpad vařící vodou, vzápětí se prášek nasype do odpadu, nechá nějakou dobu působit a na závěr opět propláchne vroucí vodou.

Je to účinná metoda pro běžné formy nečistot osazených v odpadu, jako jsou vlasy, chlupy, zbytky kůže, mastnota z umývání nádobí. Pokud je ovšem nečistot mnoho, anebo se jedná o letité usazeniny a nánosy tukových vrstev obalené slizem, pak je nutné přikročit k důkladnějšímu postupu.

umývání rukou

Kdy zvolit profesionální čištění odpadů

Litinové nebo olověné trubky – šedá litina a olovo se stále ještě objevuje na mnoha místech, zvláště ve starší zástavbě činžovních a bytových domů, nebo v rodinných prvorepublikových vilkách. Tato technologie byla ve své době relativně levná, ale má podstatnou nevýhodu – lépe na jejím povrchu ulpívají nečistoty, zvláště tuk. Jeho vrstva se časem zvětšuje, až zúží průtokový průměr potrubí natolik, že vytvoří tlakovou zátku. Vzniklý podtlak v kuchyňském dřezu pak neumožňuje rychlé odtékání vody. V tu chvíli musí nastoupit tlakové čištění odpadů https://www.kanalizace-instalateri.cz//cisteni-odpadu speciální vodní tryskou, nebo mechanické čištění rotující hlavicí.

Rekonstrukce objektu – někdy může být příčinou ucpaného potrubí i usazený písek, štuk, stará malba nebo beton při rekonstrukci koupelen a kuchyní.

Nevhodný sklon – zvláště u novostaveb může být špatně projektovaný nebo provedený úhel sklonu odpadních trubek, což se bohužel obvykle projeví až po delší době.

Technická závada – a konečně příčinu také můžete hledat v poškozeném odpadním systému, tedy např. otvory v armaturách a trubkách, zaklíněné cizí těleso (těsnění, kámen, spony do vlasů), závadu může způsobit i okolní vegetace, která prorůstá skrze spoje v armaturách svými kořeny.