Dehydratace – při sportu, fyzicky namáhavé práci nebo za letních veder se zvyšuje potřeba doplňovat do organismu tekutiny. Jestliže to podceníte, můžete i zkolabovat. Bez vody člověk vydrží jen tři dny, a čím vyšší je teplota vzduchu, a čím více se potíme, tím více potřebujeme tekutiny doplnit. Bez jídla si vaše tělo poradí několik týdnů, ale bez vody to zkrátka nepůjde.
Úpal – toto je velmi nebezpečný zdravotní problém. Nepleťte si jej s úžehem, který vzniká pouze přímým působením slunečních paprsků, a jedná se o přehřátí mozkové tkáně, úpal je celkové přehřátí organismu, kdy tělo nezvládá udržet stabilní tělesnou teplotu, a ta může vystoupat až k vysoké horečce. Zanedbaný úpal může vést k mdlobám, ztrátě vědomí, i ke smrti. K úpalu může dojít například i v nacpané tramvaji s vydýchaným vzduchem, a teoreticky třeba i v zimě, pokud je uvnitř přetopená. Letní vedra jsou častou příčinou úpalu, a proto má klimatizace v období extrémních veder skutečný význam.
Hořčík – v letním horku se více potíme a tím pádem také z těla mizí zásoby minerálů, zejména hořčíku. Ten je bohužel deficitní v mnoha potravinách a dnes jej obvykle přijímáme méně, než před třiceti lety. Někteří odborníci tvrdí, že v České republice má minimálně třetina lidí v těle nedostatek tohoto velmi důležitého minerálu. V důsledku extrémních veder se pak u nich může projevit i tetanický syndrom, velmi nepříjemné onemocnění.
Infarkt a mozková mrtvice – nikomu tohle utrpení nepřejeme, ale bohužel jsou letní vedra jednou z příčin těchto závažných onemocnění. Samozřejmě, že na mrtvice a infarkty má vliv zejména životní styl a další jevy, ale horko je jednou ze stresových situací, která rozhodně není zanedbatelná. Meteorologové již vydávají varování před extrémními letními teplotami a vlnami veder, ale to je pouze varování, ten zásadní krok musíte udělat vy. Vyhnout se zvýšené tělesné námaze a pokud možno snížit teplotu ovzduší, kde se pohybujete. Klimatizace v Praze vám v tom může pomáhat.