Jednou z věcí, které jsou používány nejen ke zkrášlení zahrady, jsou mimo jiné pergoly. Ty mohou být světlé nebo tmavé, podle potřeby. Jedná se o zástěny z nejrůznějšího materiálu, které mají zamezit volnému pohledu do určité části zahrady.
Je jasné, že mohou mít nejrůznější využití. Kromě zabránění cizím pohledům například do bazénu mohou také sloužit jako zástěna proti větru, umístěná někde u posezení, případně může na stejném místě sloužit k vytvoření odděleného prostoru, jakéhosi útulného koutku.
Jak již bylo řečeno, pergola na zahradu může být z nejrůznějších materiálů. Každý má pak své výhody a nevýhody a záleží jen na nás, který si nakonec vybereme.
Tím asi nejpoužívanějším je dřevo. To může mít jakoukoliv barvu, která se nám líbí, případně která bude s daným místem ladit. Obvykle se však používá bílá, hnědá či zelená. Má výhodu, že dřevo se, coby přírodní materiál, na zahradu skutečně hodí. Navíc lze dřevěnou pergolu velmi dobře ozvláštnit například břečťanem.
Nevýhodou je pak to, že potřebuje občasnou péči. Nátěr totiž není příliš odolný vůči vnějším vlivům a zvláště v zimě hodně trpí. Pokud tedy pergolu neplánujete na zimu uklidit, buďte připraveni na to, že budete muset nátěr pravidelně obnovovat. Jinak totiž riskujete, že se pod něj dostane při dešti voda a dřevo začne hnít. V takovém případě už není pomoci a museli byste pergolu vyhodit.
Další možností, která se rozmáhá zejména v poslední době, je plast. Podobně jako dřevo, i on může mít jakoukoliv barvu. Výhodou je pak jeho větší odolnost a snazší údržba. To platí, i pokud jej například ušpiníte.
Na druhou stranu se jedná o umělý materiál a jako takový může působit rušivě, pokud není vhodně a vkusně začleněn do okolí. Vyžaduje tedy ještě větší péči ohledně toho, kam jej vlastně umístíme.
Nakonec pak záleží jen na nás, jakou si vybereme. Jen příliš nekoukejme na cenu. Nemuselo by se to totiž nakonec vyplatit.